- Kattintsanak a képre a nagyobb nézetért!
Az 5. e osztály tanulói 2025. április 8-án tanítás után ellátogattak a Szegedi
Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Interaktív Természetismereti
Tudástárába. Az itt látható növénytani és állattani preparátumok egyediek, kultúrtörténeti és természetvédelmi szempontból jelentősek, a Magyar Kulturális Örökség részét képezik. A tudástár élményszerű interaktív foglalkozással várta a diákokat. A megszokott múzeumi szokásoktól eltérően itt a gyerekek több érzékszervük segítségével fedezték fel a gyűjtemény értékeit.
A gyerekek izgalommal vették kézbe az elefántok hatalmas redős zápfogát, és a cápa fogsorát. Megtapintották a macska cápa bőrét, megtudták mi mindenre használta az emberiség a cápák bőrét. Érdeklődéssel tették a fülükhöz a tengeri csigát, és ügyesen elmondták, hogy ilyenkor a fülben a vér áramlását lehet hallani. Megkülönböztették a hód és a vidra koponyáját, fogazatukból következtettek a táplálkozásmódjukra. Lelkesen simogatták a vadászgörény bundáját. Megnézegették a kókuszdiót, a taplógombát és a paratölgy kérgét, érdeklődve hallgatták az érdekességeket. Rácsodálkoztak az orrszarvú lábára is.
A gyerekeket elvarázsolta, amikor mikroszkóp alatt vizsgálták a cserebogár kitinszőreit, a
lepke és a szitakötő szárnyát, a szajkó tollát és a korall vázát.
A diákok ezután felkutatták a 10. 000 állat- és növényfajt tartalmazó gyűjteményben a
számukra legérdekesebbeket. Nagy izgalommal tanulmányozták a férgek, puhatestűek, rákok, halak folyadékos készítményeit. Mindenkinek nagyon tetszett az alligátor, a rozsomák, a capybara és a kacsacsőrű emlős és a zsiráf koponya. A madarak közül az osztályunk kedvencei a jégmadár, a szalakóta és a színpompás kolibri lettek.
A kíváncsi felfedezők a hatalmas gyűjtemény minden részével még nem ismerkedtek meg. A gyerekek már azt tervezik, mikor jövünk legközelebb.
Jankovichné Virányi Marianna tanárnő és tanítványai
Szeged, 2025. 04. 09.