Rókusi Iskoláért Emlékérem

Rókusi Iskoláért Emlékérem

1996-ban a Rókusi Alapítvány kuratóriuma megalapította a Rókusi Iskoláért Emlékérem kitüntetést. A kitüntetést jelenleg A Rókusi Iskola a Klebelsbergi Hagyományokért Alapítvány kuratóriuma adományozza.
Azóta iskolánk igazgatója adja át a sorszámozott bronz plakettet, Kalmár Katalin alkotását. Megkaphatják az iskola volt és jelenlegi tanárai, diákjai, szülők és mindazok, akik iskolánk életében kiemelkedő, meghatározó szerepet játszanak.

Az 1. sorszámú érmet, 1996-ban posztumusz kitüntetésként kapta Toldi István, aki 1962-1987-ig volt a Rókusi igazgatója, sokat tett az iskola jó hírnevének megalapozásáért, többek között az ő nevéhez fűződik 1965-ben – elsők között – az angol tagozat beindítása.

A 2. sz. érmet, 1996-ban Kalmár Ferencné (Kati néni) nyugállományú énektanárnő, karnagy érdemelte ki, aki a 46 éve működő ének-zene tagozat lelkes tanára, karvezető, aki 36 éven át nemcsak az iskola, hanem Szeged város zenei életének is meghatározó egyénisége.

A 3. sz. emlékérmet, 1997-ben dr. Zöllei Mihályné matematika-fizika szakos tanárnőnek adományozta a kuratórium. 31 évet töltött a Rókusi Általános Iskolában. Szakmailag és érzelmileg is magas szintű pedagógusi munkáját talán az jellemzi legjobban, hogy az iskola diákjai 1995-ben az év tanárának választották.

A 4. sorszámú érmet, 1997-ben Juhász Tivadarné nyugalmazott igazgatóhelyettes kapta. 36 évet töltött tanítóként az iskola falai között. Mint városi szakfelügyelő aktív szerepet vállalt Szeged pedagógiai életében.

Az 5. számú emlékérmet, 1998-ban Papp Lajosné magyar-történelem szakos tanárnő kapta, aki 27 évig iskolánk igazgatóhelyetteseként is dolgozott. Kiegyensúlyozott egyénisége alapvető biztosítéka a nyugodt iskolai életnek. Pontossága, embersége példaértékű a nevelőtestület valamennyi tagja számára.

A 6. sorszámú emlékérmet, 1998-ban Katona Zsolt, iskolánk egykori diákja, majd szülőként az iskolaszék irányítója vehette át. Ő kezdeményezte az azóta már hagyománnyá vált Rókusi Bál szervezését. A szülők és az iskola együttműködésében tett sokéves fáradozása követendő.

A 7. sz. emlékérmet, 1999-ben Balla Antalné nyugalmazott tanítónőnek adta át iskolánk igazgatója. 40 éves pedagógusi munkásságából 33 évet töltött a mi iskolánkban. Mindenki Jucika nénijeként nyitotta ki a tudomány kapuit sok száz kisdiák előtt.

A 8-11. sorszámú érmeket a 2000. évi 70. évfordulós ünnepségen vették át:

A 8. sorszámú emlékérmet kapta Dr. Paskai László – iskolánk egykori tanulója – bíboros, prímás esztergomi-budapesti érsek kapta: A klebelsbergi hagyományok méltó folytatásában a nemzet javára végzett munkásságáért.

 A 9. sorszámú emlékérmet Ábrahám István iskolánk egykori tanulója – a szegedi Dóm plébánosa kapta: Hitoktatóként kisiskolások százainak tárta fel a hitélet szépségét, az emberi tisztaság, becsületesség fontosságát.

A 10. sorszámú emlékérmet Dombrádi Erzsébet kapta: Az iskolánk múltjának feltárásában a hagyományok megőrzésében végzett munkájáért.

A 11. sorszámú emlékérmet Szabó Éva iskolánk egykori tanulója – kapta: Édesapja, Szabó János iskolánk első igazgatójának szellemi hagyatékának feltárásában és az iskolai dokumentumok megőrzésében végzett önzetlen munkájáért.

A 12. sorszámú emlékérmet, 2003-ban Tasnádi Gáborné az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: Pedagógus pályáját 30 éve iskolánkban kezdte. Igazgatóhelyettesként segítette, munkaközösség-vezetőként fáradhatatlanul irányította a nyelvi tagozat kiteljesedését. Kiválóan felkészült, alapos nyelvtudással, gazdag módszertani ismeretekkel rendelkező, a gyermekek iránt elkötelezett pedagógus. Sok-sok diáknak és leendő nyelvtanárnak nyújtott segítséget pályája kezdetén. Külföldi kapcsolatai révén gazdag lehetőségeket teremtett a nyelv gyakorlására, más népek kultúrájának megismerésére. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 13. sorszámú emlékérmet, 2005-ben Dr. Baricz Zsoltné tanárnő az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: Munkaközösség-vezetőként fáradhatatlanul irányítja az ének-zene emeltszintű oktatást, a Rókus Gyermekkar munkáját. Kiválóan felkészült, a gyermekek iránt elkötelezett pedagógus, sok diákban ültette el a zene szeretetét és a humán műveltség igényét. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással kutatta és dolgozta fel iskolánk 175 éves történetét.

A 14. sorszámú emlékérmet, 2017-ben Marti Gizella az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: Iskolánk könyvtárosaként 15 éve végzi fáradhatatlanul munkáját. Sikeres pályázatai eredményeként alakult ki iskolánk önálló könyvtára. Az országban elsők között, tíz évvel ezelőtt vezette be az elektronikus nyilvántartó és kölcsönző rendszert. A könyvtári órák mellett a könyvtárhasználatra és a könyvtári munkára tanította az érdeklődő diákokat. Odaadóan segítette a tanulók, a tanárok és az iskolavezetés munkáját. A gyermekek iránt elkötelezett pedagógus, aki sok diákban ültette el a könyv, az olvasás szeretetét és a humán műveltség igényét.

A 15. sorszámú emlékérmet, 2008-ban Dr. Kühn Jánosné tanárnő az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: Pedagógus pályáját 36 éve kezdte, 27 éve tanít iskolánkban. Kiváló szakember, aki fáradhatatlanul végezte minőségi munkáját, amely megfelelt a legszigorúbb elvárásoknak is.  A tantárgyi követelményeket és a tanulók adottságait jól ismerve oktatta, nevelte tanítványait. Igyekezett a tanulók alkotókedvét felkelteni, tanulói ennek megfelelően mindig aktívan vettek részt a tanítási óráin.  Kiemelkedő eredményeket ért el a tehetséggondozás terén is. Meglévő ismereteit állandóan gyarapította. Gazdag módszertani tudását, tapasztalatait fáradhatatlanul adta át a tanárjelölt hallgatóknak. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 16. sorszámú emlékérmet, 2009-ben Juhász Nándor tanár úr, az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: 1988-tól iskolánk tanára. Kiemelkedő szakmai munkájáért Miniszteri Dicséretben részesült, sokoldalú fizika tanári munkáját Mikola Sándor-díjjal, matematika oktatásában és népszerűsítésében kiemelkedő eredményeket elérő tevékenységét Beke Manó emlékdíjjal és ERICSSON a matematika és fizika tehetségeinek gondozásáért díjjal ismerték el. Munkája során a versenyek szervezésével jelentős szerepet vállalt abban, hogy a diákok minden évben összemérhessék tudásukat, megszeressék a matematikát és a fizikát. Biztos szakmai tudású, sokoldalú tanáregyéniség. Diákjait következetes gondolkodásra, a természettudományok komplex megismerésére nevelő pedagógus. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 17. sorszámú emlékérmet, 2011-ben Laczik Magdolna tanárnőnek az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: 22 éve tanít iskolánkban. Biztos szakmai tudású, sokoldalú tanáregyéniség. Kiegyensúlyozott egyénisége alapvető biztosítéka a nyugodt iskolai munkának. Nyelvtanárként generációk sorával szerettette meg szaktárgyát. Nevéhez fűződik az olasz illetve francia nyelvoktatás bevezetése iskolánkban 1989-től. Az olasz nyelv tanítása mai napig is színesíti nyelvoktatásunkat. Kiemelkedő országos eredményeket ért el a tehetséggondozás terén végzett munkájával. Külföldi kapcsolatai révén gazdag lehetőségeket teremt a nyelv gyakorlására, más népek kultúrájának megismerésére, például az általa szervezett kirándulások, túrák alkalmával. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

 A 18. sorszámú emlékérmet, 2013-ban Baka László szülő az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: Évek óta önzetlen, segítő tevékenységével támogatja iskolánk felújítási munkáit. Nevéhez fűződik az iskolaudvar, a sportpálya minőségi burkolási munkájának segítése és a csatornázásának megtervezése. Az iskolai szülői közösségben töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 19. sorszámú emlékérmet, 2017-ben Perényiné Borsi Anikó tanárnőn az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: 35 éven át dolgozott pedagógusként iskolánkban. Gyermekek iránt elkötelezetten sok diákban ültette el a művészet szeretetét és a humán műveltség igényét. Szakmailag kitűnően képzett, folyamatosan megújuló pedagógus. 2012-től a művészeti munkaközösség vezetőjeként fáradhatatlanul irányította az iskola művészeti oktatását. Neki köszönhetjük az iskolai arculat, kiállítási tér (pincegaléria, majd folyosógaléria) kialakítását, az iskolai címer megtervezését, valamint olyan tradíciók bevezetését, mint a tabló és a gyermekek munkáiból készült kártyanaptár. 15 éven át a Gyöngyök és gyémántok műveltségi vetélkedő rajz- és képzőművészeti feladataiért és a korhű díszletek elkészítéséért felelős munkacsoportot vezeti. Munkája során mindvégig szakmája iránt elkötelezett alkotó pedagógusként tevékenykedett. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 20. sorszámú emlékérmet, 2018-ban Szikoráné Duba Ida tanárnő az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: 1984 óta dolgozik pedagógusként iskolánkban. Gyermekek iránt elkötelezetten sok diákban ültette el szaktárgya szeretetét. 1994-től a matematika munkaközösség vezetőjeként, 2000-től iskolánk igazgató-helyetteseként fáradhatatlanul szervezte az iskola mindennapi életét. Több generációnak segítette pályaválasztását. Szívügyének tekintette a tehetséggondozást és a különleges helyzetű, nehéz sorsú gyermekekkel és szüleikkel való együttműködést is. Neki köszönhetjük a magas színvonalú irodai számítógépes munka bevezetését. Munkája során mindvégig szakmája iránt elkötelezett pedagógusként tevékenykedett. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 21. sorszámú emlékérmet, 2019-ben Tamás Ildikó Rózsa tanárnő az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: 1990 óta dolgozik iskolánkban, azóta számos iskolai rendezvényünk programját gazdagította tanítványaink számára készített és betanított magas színvonalú tánckoreográfiáival. Szorosan együttműködik az ének-zene tagozatos osztályok művészeti nevelésében, többek között nevéhez fűződik Szőnyi Erzsébet a Didergő király és a Makrancos királylány című gyermekoperáinak színpadra állítása. A búcsúzó  nyolcadikosok első báljához a nyitótáncok betanítása és megjelenítése is neki köszönhető. Évek óta az alsó tagozatos diákok tőle sajátíthatják el a népszokások, néphagyományok ismeretét és a néptánctudásuk alapjait. Diákjaink az általa betanított táncprodukciójukkal gyakran vendégei városi rendezvényeknek és eredményesen szerepelnek néptáncfesztiválokon. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 22. sorszámú emlékérmet, 2021-ben Kókai Gyula, intézményvezető az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: 1977-től tanár, 1984-től igazgatóhelyettes, majd 1987-től 2020-ig az intézmény vezetője. Legfontosabb feladatának tekintette a klebelsbergi iskola hagyományainak megőrzését, eredményeinek megtartását, továbbfejlesztését. Kollégáival együttműködve eredményekre, hagyományokra alapozva bővült, korszerűsödött az iskolai oktatás. Irányítása alatt a szülők igényeihez igazodva az intézmény elindította az emelt szintű német képzést is. Bevezetésre került a sávos, nívócsoportos idegennyelv oktatás és a néptánc-oktatás. Az Éneklő Ifjúság mozgalmat mindig kiemelten támogatta. Kórusaink minden évben részt vettek a kórusmozgalom éves megyei rendezvényein. Intézményünk is többször adott helyet a megyei ének-zene tagozatos iskolák tavaszi hangversenyinek. Szívügyének tartotta a Klebelsberg emlékére állított két márvány emléktábla visszahelyezését, az iskola homlokzatát díszítő címer, az intézmény épületének korabeli homlokzatszínének, valamint a kovácsoltvas kerítés eredeti állapot szerinti helyreállítását. Pártfogolta az iskolatörténeti kutatásokat, kiadványok szerkesztését. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 23. sorszámú számú emlékérmet 2021-ben Kószó Gabriella tanítónő az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta: 1994-től dolgozott iskolánkban napközis nevelőtanárként és tanítóként. 1998-tól nyugdíjazásáig az olvasás megszerettetése érdekében ismeretterjesztő, képességfejlesztő kiadványokat népszerűsített iskolánkban. Kiemelt feladatának tartotta a rászoruló gyerekek támogatását, rendszeresen szervezett gyűjtéseket, felajánlásokat. 20 éven át látta el A Rókusi Iskola a Klebelsbergi Hagyományokért Alapítványának elnöki feladatkörét. Aktívan részt vett az intézményi pályázatok írásában, emellett a Rókusi bál szervezésében is fő szerepet vállalt. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 24. sorszámú emlékérmet  2023-ban Herédiné Szűcs Ildikó tanárnő az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta. Régi „Rókusis diákként”, kezdte meg pedagógus pályáját, majd 40 éven át tevékenykedett intézményünkben. Mindig büszke volt iskolájára, a Klebelsbergi hagyományokra. A környezetismeret és a technika tanítása mellett elhivatottan vett részt a hon-és népismeret, valamint a kézművesség tanításában. Művészi szintre emelte a technika oktatását. Izgalmas kihívás volt számára más-más anyagokkal, azok megmunkálásával szép és hasznos dolgokat teremteni. Ez a múlhatatlan lelkesedés sikerrel vonzotta be a tanítványait, sokakat inspirált, ösztönzött arra, hogy alkotó tevékenységet folytassanak, versenyeken megmutassák tudásukat. Sokat jelentett számára, hogy a zenetagozaton osztályfőnök lehetett. Munkája során mindvégig szoros kapcsolatot ápolt a Múzeumokkal, Alsóvárosi Tájház dolgozóival. Aktívan részt vett a határon túli kapcsolatok
ápolásában, valamint a testvériskola programokban. Művészet szeretetének egyik kiteljesedése, mérföld köve volt, hogy a művészeti munkaközösséget vezette éveken át. Az iskolai rendezvények, ünnepségek díszleteinek, kellékeinek, viseleteinek megalkotásában kiemelt szerepe volt. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 25. sorszámú emlékérmet 2023-ban Lakatosné Pék Klára tanárnő az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta. 1998 óta, immár 25 éve dolgozik iskolánkban. Kezdetben ifjúságvédelmi felelősként, majd rövid idő múlva matematika, testnevelés szakos tanárként vállalt feladatokat. Biztos szakmai tudású, sokoldalú tanáregyéniség. Kiegyensúlyozott egyénisége alapvető biztosítéka a nyugodt iskolai munkának. Tanított, osztályfőnökként tevékenykedett, 17 éven át vezette az osztályfőnöki munkaközösséget, szervezte az iskolai bálakat, aktív tagja volt az Intézményi Tanácsnak, Közalkalmazotti Tanácsnak, melyekben az elnöki feladatokat is ellátta. Mindeközben önmagát is folyamatosan képezte. Önképzésének jelentős mutatója a 2000-ben megszerzett Számítástechnika szakos tanári diploma. Rendszeresen készített fel tanulókat helyi, megyei és országos versenyekre. Számos kirándulás, színházlátogatás szervezője volt, ezzel is színesítve az iskola kulturális életét.
Tanárként, vezetőként és emberként egyaránt a következő szavakkal lehet a leginkább jellemezni: türelem, szeretet, lelkesedés, kitartás, figyelem és szakmája iránti mély elkötelezettség.

A 26. sorszámú emlékérmet 2023-ban Dr. Liptákné Kelment Ágnes tanárnő az az iskoláért végzett munkája elismeréseként kapta. 2012 óta iskolánk pedagógusa, a magas színvonalú emelt szintű ének-zene oktatás elkötelezettje, eredményes és élményközpontú kórusmunkát nyújtó karvezető, a művészeti munkaközösség aktív tagja, majd vezetője. Pályája során töretlenül képviselte az igényes szakmai minőséget, a zeneművészet megszerettetését és a közös éneklés örömét. Motiváltan és sokoldalú módszertani eszköztárral tartotta óráit és vezette a felső tagozat két kórusát. Számos elismeréssel gazdagította a Rókus Gyermekkar életét: a többszörös „Arany” és „Arany diplomával” minősítés mellett az „Év kórusa” kitüntetést is elnyerték. 2018-ban első díjat nyert az énekkar a Kodály Zoltán VIII. Magyar Kórusversenyen, 2020-ban Szeged Város felkérésére kórusművet kapott a kórus és karnagya Mike Ádám zeneszerzőtől, melynek ősbemutatója méltán emelte a tagozat hírnevét. 2023-ban pedig a Szeged Városi Kórusegyesület karnagyi díját ítélték a tanárnőnek áldozatos és kiemelkedő kórusvezetői munkásságáért. Életét a zene és a tanítás egységének szentelte: karizmatikus, mégis szerény személyisége magával ragadta tanítványait, s kórusain keresztül a közönséget is. Töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzett munkája példaértékű.

A 27. sorszámú emlékérmet 2023-ban Szkiváné Bencsik Márta tanárnő is megkapta az iskoláért végzett munkája elismeréseként. 2000 májusa óta meghatározó személyisége iskolánknak. 20 éven át az iskola legnagyobb munkaközösségének vezetőjeként az alsós osztályfőnököknek koordinálta mindennapi munkáját. Szakmai tevékenységét magas színvonal jellemzi. Kiegyensúlyozott személyisége mindig garancia egy kedves, bátorító, megnyugtató szóra. Neki köszönhetjük, hogy iskolánk évről-évre megkapta a Boldog Iskola címet. Elmondhatjuk róla, hogy aktív szervezője
volt többek között a népszerű családi napoknak, a kisiskolások fogadásának, az ének- zene tagozat eseményeinek, az alsós tanulmányi versenyek és programok lebonyolításának. Fáradhatatlan, áldozatos munkáját töretlen energiával, lelkesedéssel és kitartó odaadással végzte, mely példaértékű az utókor számára.